Powrót Powrót

Oświetlenie do łazienki – oprawy SternLight o podwyższonym stopniu szczelności

Ponieważ bardzo często, łazienka pozbawiona jest naturalnego źródła światła, oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów jej wyposażenia. Należy jednak pamiętać, że w miejscach, gdzie występuje zwiększona wilgotność, lampy muszą spełniając wymogi odpowiedniej szczelności, oznaczane parametrem IP.

Dobór stopnia szczelności

Stopnie szczelności dobieramy zgodnie ze strefami w łazience, które wyznaczane są według odległości od urządzeń sanitarnych:

Strefa 1 to przestrzeń do 2,25m nad wanną lub kabiną prysznicową (licząc od podłogi). Montowane tu lampy powinny mieć stopień szczelności IP44 lub IP45i oraz obniżone napięcie 12V.

Strefa 2 wyznaczona jest w bliskim sąsiedztwie wanny lub kabiny prysznicowej oraz umywalki i obejmuje obszar do 60 cm w każdą stronę. W strefie tej należy zastosować oprawy o IP 44 i napięciu sieciowym 230V.

Strefa 3 znajduje się w dalszym sąsiedztwie urządzeń sanitarnych, w obszarze o szerokości 2,4 m. Tutaj zalecane są oprawy o IP 21

Oprawy wpuszczane SternLight o podwyższonym stopniu szczelności

W ofercie SternLight dostępne są lampy o podwyższonym stopniu szczelności IP54, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane w każdym miejscu łazienki. Stopień ten gwarantuje również, że oprawy nie uszkodzą krople wody padające z dowolnego kąta, a także nie wniknie do niej pył w ilościach zakłócających pracę urządzenia.

Zobacz oprawy przeznaczone do łazienki

Zadbaj o środowisko naturalne z marką SternLight